СЛАЈДЕР

Ковачевски: УТРЕ ќе донесеме КОНЕЧНА ОДЛУКА за учество на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел

Премиерот Димитар Ковачевски денеска информира дека утре ќе се донесе конечна одлука за учество на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел. – Во пресрет на претстојниот самит ЕУ-Западен Балкан, денеска одржавме вонреден состанок на Отворен Балкан заедно со моите колеги Александар Вучиќ и Еди Рама. Разговаравме за националните позиции на секоја …

Повеќе »

Украина е ПОБЛИСКУ ДО ЧЛЕНСТВО во ЕУ од речиси СИТЕ ЗЕМЈИ од Западен Балкан

Колку ќе биде брз процесот на пристапување во Европската унија зависи од земјите кои сакаат да станат членки, а во моментов Украина е поблиску до ЕУ од речиси сите земји од Западен Балкан, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Таа за австриските медиуми го наведе примерот на …

Повеќе »

Млада девојка тешко повредена во сообраќајна незгода

На 20.06.2022 во 21.30 часот во СВР Охрид било пријавено дека на ул.„Железничка“ се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл без регистарски ознаки, управуван од Б.Б.(18) од Охрид и патничко моторно возило „фолксваген поло“ со охридски регистарски ознаки, управувано од И.Н.(23) од Охрид. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила …

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА ПОЧИНА ВЕРЕНИЧКАТА НА ПОЗНАТ ПЕЈАЧ

Вереничката на познатиот пејач Том Ман, Даниела почина ненадејно на денот на венчавката. Ман потврди дека неговата вереничка Даниела, со која има син, починала во сон. Таа имаше само 34 години и почина во утринските часови на денот кога требаше да се заколне на вечна љубов со пејачот. -Не можам …

Повеќе »

Еве какво време не очекува следните денови

Утре и в четврток ќе се задржи топло време, но во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со засилен до силен ветер и појава на град. Како што соопшти УХМР, и во Скопската …

Повеќе »

ЈАВНИОТ СЕКТОР од УТРЕ во генерален ШТРАЈК – Ќе работат само 10 ПРОЦЕНТИ од вработените, најави ССМ

На седница на Комисијата за финансирање и буџет вчера не помина амандманот на ССМ на ребалансот на Буџетот со кој требаше да се обезбедат средства за линеарно покачување на платите. Сојузот на синдикати на Македонија за утре најави генерален штрајк во јавниот сектор бидејќи, како што нагласуваат оттаму, не се …

Повеќе »

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА: Камион управуван од македонски државјанин се преврте на автопат

Камион управуван од државјанин на Македонија вечерва се превртел на автопатот „Тракија” во правец кон Софија. Сигналот бил примен околу 20.30 часот во регионалната дирекција на МВР во Пазарџик, јави БНТ. Како што јави дописникот на МИА од Софија, на местото на настанот се испратени тимови на сообраќајната полиција, противпожарната …

Повеќе »

СЕ ЗАКАНУВА НОВ БРАН: ВАРИЈАНТИТЕ НА „ОМИКРОН“ Ба.4 и Ба.5 ЗАБРЗАНО СЕ ШИРАТ – ЗГОЛЕМЕН Е РИЗИКОТ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА

Низ Европа сè побрзо се шират новите две субваријанти на омикрон, Ба.4 и Ба.5, во однос на другите варијанти на ковид-19, што значи дека како што стануваат подоминантни, така може и да го зголемат бројот на хоспитализации. Во последните десетина дена се зголемува бројот на инфекциите со ковид-19 во соседна …

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА – СУДБИНИТЕ НА ЛУЃЕТО НЕИЗВЕСНИ: ОСУМ ЛИЦА ЗАГИНАА, А ДУРИ 38 СЕ КИДНАПИРАНИ ВО НАПАД НА ДВЕ ЦРКВИ ВО НИГЕРИЈА

Вооружени напаѓачи убија осум лица и киднапираа 38 во нападите на две цркви во северната нигериска држава Кадуна, изјави денеска претставник на Христијанското здружение на Нигерија (CAN). Нападите се случија во неделата за време на утринската богослужба во католичката и баптистичката црква, изјави за Ројтерс свештеникот Данлами Гаџере. Извор: vecer.press

Повеќе »

ВЕЧЕРВА СТРАШНА СООБРАЌАЈКА: Автомобил „БМВ“ прегази млада девојка

Страшна сообраќајна несреќа се случи вечерва на булеварот „Митропoлит Теодосиј Гологанов“ во близина на поранешната фабрика „Алумина“. Според првичните информации младата велосипедската поминувала на велосипедска патека кога во неа удрил возач со моторно возило „БМВ“ пренесе Скопје Инфо. Очевидци на терен за Скопје Инфо сведочат за страшна сообраќајна незгода и …

Повеќе »
error: Content is protected !!