СЛАЈДЕР

ТАЖНА ВЕСТ ЈА ПОГОДИ МАКЕДОНИЈА: Две лица загинаа откако излетале со трактор

Две лица ги загубија животите откако излетале со трактор од локалниот пат од с.Трибичино кон с. Едрениково во струмичко, информираат од МВР. Несреќата се случила околу 16.20 часот кога тракторот управуван од З.С. (51) излетал од патот. Како што информира МВР, од здобиените повреди на местото на несреќата починал З.С., …

Повеќе »

Чанак со ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ: Русите ќе го убијат Вучиќ ако воведе санкции, како што го направија тоа со Ѓинѓиќ

ЕУ магариња! Осакатената ЕУ е најдобрата можна опција за нас! Путин е фашист, ограничен полицаец! Миле Додик е продадена душа, несовесен и неморален човек! Замислете Путин паднa толку ниско да говори пред Миле и Талибанците! Вучиќ мора да седи на две столчиња, оти Русите бил со нив или не би …

Повеќе »

СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Неговата ПОРАКА е испратена кон Македонија и еден НАШ СОСЕД – Еве што изјави

Како поддржувач на политиките на отвореност, добрососедство и поврзување, го споделувам вашето очекување што поскоро да се отвори граничниот премин Маркова Нога што нашите две пријателски држави го превезмаа како обврска од Договорот од Преспа, напиша на Фејсбук поранешниот премиер Зоран Заев. „Драг Стратос Василопулос, драги пријатели од Грција, Упатувам …

Повеќе »

НАЈНОВА ВЕСТ: СТРАШНА СООБРАЌАЈКА ВЕЧЕРВА – Едно лице го загуби животот, а повеќе се повредени

Трагедија вечерва го потресе Скопје. Во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница на клучката Радишани спрема Петровец едно лице го загуби својот живот, а повеќе лица се повредени. Во несреќата учествувале две патнички возила, а според наши извори едно лице е починато на лице место, додека повеќе лица се повредени. …

Повеќе »

Сит сум од игрите на ЕУ, ги поддржав браќата Македонци, изјави Вучиќ

„Не беше фер Србија во Брисел да очекува дека ќе добие отворање на нов кластер, кога Северна Македонија 17 години има статус на кандидат за членство со ЕУ, а Албанија осум години, а и двете не добија датум за почеток на преговори, па затоа наше беше да покажеме солидарност и …

Повеќе »

РУСИТЕ ТВРДАТ: Во Киев погодивме фабрика за оружје, а не станбена зона

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека се лажни тврдењата дека погодиле станбена зона во Киев. – Лажна вест е дека руските сили погодиле цивилни мети во Киев. Ракетите прецизно ги погодија работилниците на фабриката Артиом. Штетите нанесени на соседната станбена зграда се последица од падот на украинските противвоздушни ракети, …

Повеќе »

(ФОТО) Автомобил со македонски таблички падна в море во Грција

Автомобил со скопски регистарски таблички падна вo море во Неа Каликратија, Грција. На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од автомобилот, кој за среќа бил празен и во несреќата нема повредени. Се апелира туристите да внимаваат каде и како паркираат и задолжително да користат рачна кочница кога паркираат на угорнини. „Предупредување!! …

Повеќе »

Министерството за земјоделство со повик до СИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ: До 21 јули АПЛИЦИРАЈТЕ за да ДОБИЕТЕ земјоделско земјиште под закуп

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги објави двата дополнителни јавни огласи со кои за земјоделците на располагање им се ставаат дополнителни 3.769 хектари земјоделско земјиште со површина над 3 хектари. Првиот јавен оглас опфаќа 529 хектари земјоделско земјиште над 3 хектари, распределени во 10 региони низ државата: Берово, …

Повеќе »

Утре ќе бидат блокирани ВЛЕЗОТ И ИЗЛЕЗОТ од Скопје: Цели 3 ЧАСА од 7 до 10 наутро, ССМ ќе штрајкува во Автокоманда

ССМ го радикализира штрајкот. Утре три часа ќе биде блокиран влезот и излезот од Скопје, кај Автокоманда. Блокадата ќе почна во 07, а ќе заврши во 10 часот наутро. Велат дека блокадите на улиците ќе продолжат и во наредните денови, на различни локации, се до исполнување на барањето за зголемување …

Повеќе »

Брзата помош во Скопје ПРЕПЛАВЕНА ОД ПОВИЦИ: НАД 100 интервенции кај ГРАЃАНИ кои се пожалиле на колапси, срцеви и мозочни удари, во текот на еден ден

Најмалку по осум колпаси дневно, срцеви и мозочни удари се најголем дел од јавувањата од страна на граѓаните во брзата помош поради високите температури и променливото време. Доктор Ирина Манчевска Настовска вели дека дневно имаат и по 400тини јавувања, а над 100 интервенции на терен. Денеска поради колапс брзата помош …

Повеќе »
error: Content is protected !!