петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Жена паднала од автобус на ЈСП, тешко е повредена

На 14.03.2023 во 14.50 часот било пријавено дека во Скопје на бул.„Трета македонска бригaда“, М.Г.(71) од Скопје паднала во автобус на ЈСП, управуван од Д.В.(56) од Скопје, во кој како патничка се превезувала. Таа се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Извршен бил увид од …

Повеќе »

УБАВА ВЕСТ: Исплатени се средствата за ученички и студентски стипендии и за субвенциониран студентски оброк

Средствата по основ на ученички и студентски стипендии на новите и постојните корисници се исплатени. Учениците кои го оствариле ова право во учебната 2022-2023 година, на своите сметки добија 7 месечни стипендии, додека на студентите им се префрлени 6 месечни стипендии. На постојните корисници исплатени им се средствата за февруари …

Повеќе »

(ВИДЕО) Човек облечен во бело неколку ноќи ги плаши кавадарчани

Лице облечено во бела мантија веќе неколку ноќи по ред им излегувало на кавадарчани на влезот од патеката кај споменикот „12-те деца“, и ги плашело. Откако во неколку наврати граѓаните сведочеле на сцената со човекот во мантија, кој игра, се врти, а и фрлал со камења, вчера успеале и да …

Повеќе »

Скопјанка претепана среде бел ден во Центар

На 12.03.2023 во 12.20 часот во СВР Скопје, Д.Н.(68) од Скопје пријавила дека околу 11.00 часот на подрачјето на Центар била физички нападната од Т.М.(58) од Скопје. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок, велат од МВР.

Повеќе »

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ПОЛНОЌ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,31% во однос на одлуката од 6.3.2023 година. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,00 ден/лит, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНИ СВЕДОШТВА: Се огласија таткото и сопругата на киднапираниот Самоил Костадиновски

Таткото и сопругата на киднапираниот Самоил Костадиновски со емотивни сведоштва се огласија за Канал 5 телевизија. По момчето кое е внук на Љубе Бошковски, се трага веќе 10 дена. Две лица се во притвор, но од Самоил ниту трага, ниту глас. Неговата сопруга низ солзи вели дека се моли да …

Повеќе »

Жена преживеала YЖАC: На Онкологија во Скопје добив лажна дијагноза за рак на дојка, па ми ги отсекоа градите

Пациентка од Тетово со двојна масектомија бара одговорност од лекарите од Клиниката за онкологија и радиотерапија кои сугерирале итна операција поради сомневање за канцер. „Имам една добра и една лоша вест за вас. Добрата вест е дека нема да мора да одите на хемотерапија. А лошата е, што не требаше …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИЧИНЕТА Е ГОЛЕМА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА: Изгоре ресторанот „Лајт клуб“ во центарот на Скопје

Во текот на изминатата вечер изгоре внатрешниот дел од ресторанот „Лајт клуб“ на Митрополит Теодосиј Гологанов кај управната зграда на АМСМ во центарот на Скопје. Според информациите, пожарот избувнал во 4 часот и бил гасен од 9 пожарникари со 4 возила. Речиси целосно е изгорена внатрешноста на ресторанот, причинета е …

Повеќе »

Одбележување на Денот на Специјалната антитерористичка единица „ТИГАР“

Во касарната „Илинден“ во Скопје денеска ќе биде одбележан Денот на формирањето на Специјалната антитерористичка единица – ТИГАР. На настанот ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Сапсовски и командантот на САЕ ТИГАР, Драган Прокоповски. Тие воедно ќе положат цвеќе и ќе оддадат почит на спомен …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Инфлацијата ги јаде платите и пензиите

СДС се одлепени од реалноста. Додека држат прес конференции над 500.000 наши сограѓани живеат на работ на сиромаштијата. Инфлацијата е 17,1 проценти и покачувањето на платите и пензиите со кое се фалат нема никаква додадена вредноста. Инфлацијата им ги јаде парите на граѓаните. Доколку навистина водеше грижа за платите и …

Повеќе »