ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Инцидент во училишен двор: Наставник натепал ученик со аутизам

Инцидент во училишен двор: Наставник натепал ученик со аутизам

207

Наставникот по физичко образование А.С. во основното училиште „Абдил Фрашери“ во Боговиње брутално го малтретирал својот син со аутизам, кој воедно бил и негов ученик.

На видео снимката која е објавена на повеќе медиуми на албански јазик, се гледа како возрасен човек, за кој се тврди дека е наставникот, го тепа ученикот, а потоа го соборува на земја.

– На 08.06.2024 година во 20.30 часот, припадници на полицијата од ПС Камењане, во Боговиње-Тетово, го лишиле од слобода лицето С.А.(42) по претходна пријава од лицето А.А.(45) од истото село, бидејќи на 05.06.2024 година во училишниот двор во селото, физички го нападнал својот малолетен син – велат од МВР.

Тој бил задржан во полициска станица и по документирање на случајот против него, ќе следи соодветниот поднесок, се вели во соопштението на МВР.

ПретходнаПронајдено телото на потпретседателот на Малави по авионската несреќа
СледнаДелови од Македонија од денеска во портокалова и жолта фаза