ПОЧЕТНА СВЕТ Германија го воведува проектот „турбо работа“

Германија го воведува проектот „турбо работа“

94

Германскиот канцелар Олаф Шолц оцени дека се уште има пречки во планираното побрзо интегрирање на бегалците на германскиот пазар на труд, што го најави проектот „turbo job“.

Во есента минатата година, германската влада го објави проектот „турбо-работа“, чија цел е да им помогне на бегалците кои имаат можност да добијат дозвола за престој побрзо да најдат работа.

„Многу проблеми се веќе решени, но верувам дека ќе потрае уште малку додека не се решат работите“, рече Шолц во петокот за време на посетата на Агенцијата за вработување во неговата изборна единица во Потсдам, пренесува Fenix ​​Magazine.

Канцеларот изјави дека проблем е пред се нострификацијата на дипломите. Па, во Германија имаме 800 институции кои се задолжени за признавање на стручните дипломи, рече канцеларот во разговор со работниците.

Шолц, сепак, гледа „голем напредок“ воопшто во посредувањето при вработување и интеграцијата на барателите на работа на пазарот на трудот.

ПретходнаСе урна авион во близина на Загреб
СледнаOЈО постапува по известување од МЗ за неработењето на хируршките сали