ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Имам план за сосема нов Устав, рече Ванковска во Охрид

Имам план за сосема нов Устав, рече Ванковска во Охрид

36

Како иден претседател нема никогаш да дозволам внесување на Бугарите во Уставот, затоа што имам план за сосема нов Устав, изјави денеска во Охрид кандидатката за претседател поддржана од Левица, Билјана Ванковска.

Имам план за сосема нов Устав. Ова од Охрид го порача кандидатката за претседател од Левица, Билјана Ванковска и додаде дека оваа идеја е дел од нејзината изборна програма.

Ванковска изјави дека никогаш нема да дозволи внесување на Бугарите во Уставот. Таа смета дека сегашниот Устав е етнонационалистички и прави поделби.

Изјави дека нејзината идеја е за нов, модерен Устав.

„Бугарската јавност, историографија, дури го смета Охрид за колевка на бугарштината. Како иден претседател нема никогаш да дозволам внесување на Бугарите во Уставот, затоа што имам план сосема нов устав. Морам да порачам дека сите бајки за одложено дејство на уставни измени се само замка, ќе влеземе исто како со Преспанскиот договор… Последниот збор секако го има парламентот и двотретинско мнозинство. Меѓутоа, ако низ дебата на консултативен процес со граѓаните направиме како што направи Чиле, со уставотворно, народно собрание да понудиме нов модел на модерен устав ставен на увид на јавноста. Сакате ваков трибалистички, етнонационалистички кој не дели, или сакаме да бидеме држава од 21 век“, рече таа.

ПретходнаТешко повредена малолетна девојка во сообраќајна несреќа меѓу тротинет и автомобил
СледнаМицкоски од Зелениково: Ова е последната шанса за да ја промениме оваа грда реалност