ПОЧЕТНА СВЕТ Вучиќ: Приштина не исполни ниту една точка од Охридскиот и од Бриселскиот...

Вучиќ: Приштина не исполни ниту една точка од Охридскиот и од Бриселскиот договор

96

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Елисејската палата на средбата со претседателот на Франција, Емануел Макрон му соопштил дека приштинската страна не исполнила ниту една точка од Охридскиот и од Бриселскиот договор.

На заедничката прес-конференција вечерва во Париз, Вучиќ рече дека би сакал да разговара со Макрон за Советот на Европа и за тоа што треба да се случи на територијата на Франција по повод 75-годишнината од основањето на Советот на Европа, објави Телеграф.

„Рековте дека двете страни направиле нешто. Да не го споменевте, немаше да зборувам за тоа. Двете страни не направија ништо, едната страна не направи ништо. Не само што не исполни ниту една точка на охридските први или вторите бриселски договори, но дека една партија одржала избори со излезност од 3,4 отсто, тогаш ни кажавте и јас послушав потпишете ја петицијата, доволно е да распишете избори, не ни даваат избори и после тоа вршат експропријација на северот на Косово и Метохија и носат нивни полицајци и војници, иако немаат право, рече Вучиќ.

„Сè уште не се води истрага против оние кои пукаа во нашите деца само затоа што носеа новогодишни украси, сè уште не се води истрага за сите повреди на Србите и сите ја споменуваат само Бањска“, додаде Вучиќ.

Како што рече, прашањето за динарот е прашање на судбината на опстанокот на српскиот народ на Косово и Метохија. „Што се однесува до Охридскиот договор, Србија веќе исполни три работи, иако не мораше да направи ниту една. Имаше договор и сите разговаравме дека пред сѐ мора да се исполни ЗСО, што не е мрдна од мртва точка, а Србија од лични карти, таблички, таканаречени царински печати… сето тоа таа го исполни“, рече Вучиќ.

ПретходнаПриведен арачиновец – летал дрон во близина на касарната „Гоце Делчев“
СледнаФуркан Салиу објави видео од моментот кога беше уапсен – ова никој не го знаеше