ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Приведен арачиновец – летал дрон во близина на касарната „Гоце Делчев“

Приведен арачиновец – летал дрон во близина на касарната „Гоце Делчев“

72

53 годишен маж од Арачиново кој живеел во Ирска летал дрон во близина на касарната „Гоце Делчев“ , тој е приведен поради сомнеж дека сторил кривично дело.

-На 08.04.2024 во 00.30 часот на ул.„Матеја Матевски“ на подрачје на општина Аеродром, на задниот дел од касарната „Гоце Делчев“, полициски службеници од Полициската станица Аеродром го лишиле од слобда Р.Р.(53) од с.Арачиново, со живеалиште во Ирска. Приведен е поради сомнение дека сторил кривично дело „неовластено влегување во воени објекти и правење скици или цртежи на воени објекти и борбени средства“ по член 350 од Кривичниот законик. Тој бил затекнат од воени лица како лета дрон во близина на касарната“, информираа од МВР.

ПретходнаВанковска: Да се укинат Охридскиот, Преспанскиот и бугарскиот договор, нè влечат надолу
СледнаВучиќ: Приштина не исполни ниту една точка од Охридскиот и од Бриселскиот договор