ПОЧЕТНА СВЕТ 33 лица се приведени поради сомнение за подготвување напад во пресрет на...

33 лица се приведени поради сомнение за подготвување напад во пресрет на изборите во Турција

181

Група од 33 лица е приведена поради поврзаност со Исламска држава и план за напад пред изборите во Турција закажани за 31 март.

Антитерористичката полиција во Сакараја во северозападна Турција во рациите пронашла оружје, пари и документи за организацијата.

Во последната деценија, терористичките напади зачестија во оваа земја. Исламска држава е поврзана и со најсмртоносниот што се случи во 2015 година кога загинаа над 100 луѓе на мировен собир во Анкара.

ПретходнаОбид за брутално убиство: Скопјанец десетпати боден со нож во гради, осомничени пет лица – еден во бегтво
СледнаНа денешен ден Бугарскиот окупатор почнал со собирање на 7.144 Евреи од Македонија, кои биле однесени во логорот на смртта