ПОЧЕТНА СВЕТ Брутален напад на Русија, експлозии одекнуваат низ целата земја

Брутален напад на Русија, експлозии одекнуваат низ целата земја

556

Во рускиот град Таганрог синоќа се слушнаа серија експлозии за време на еден од најголемите напади со беспилотни летала од почетокот на војната. Според рускиот канал Телеграм, во Таганрог се слушнале повеќе од 20 експлозии.

Очевидци јавуваат дека авионската фабрика „Бериев“ може да биде оштетена од нападот на Таганрог.

Познато е дека фабриката за авиони се занимава со изградба и поправка на воени транспортни авиони од различни типови, вклучувајќи ги и Ил-76, А-50, Ил-78 итн., а исто така и претходно произведени стратешки бомбардери, вклучително и Ту -95, Ту- 142 и други.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека противвоздушната одбрана соборила вкупно 47 беспилотни летала над четири руски региони.

Над Ростовската област се уништени дури 41 дрон. Руските сили за воздушна одбрана соборија два беспилотни летала над регионот Курск и три беспилотни летала над регионот на Волгоград.

Според различни проценки, летот со дрон траел од еден до еден и пол час. Гувернерот на Ростовската област, Василиј Голубев, го нарече нападот „масивен“ и рече дека бил одбиен од силите за воздушна одбрана.

ПретходнаТаравари до фракцијата на Села: Ако одите сами на изборите, а не со ДУИ, јас ќе ви ги потпишам листите и ќе ставам печат
Следна(ФОТО) Се преврте камион на патот Скопје – Блаце, сообраќајот е во прекин