ПОЧЕТНА СВЕТ Познат бренд на чипс е повлечен од пазарот: По смртта на момче,...

Познат бренд на чипс е повлечен од пазарот: По смртта на момче, уште две девојки завршија во болница

84

Популарниот чипс „Hot Chip Challenge“ е повлечен од продажба во продавниците во Германија и во САД.

Драстичната мерка во Германија беше активирана кога две тинејџерки завршија во болница откако конзумираа чипс за време на предизвикот на TikTok. Во САД почина 14-годишник откако го конзумирал истиот чипс.

Според порталот за потрошувачи на Федералната канцеларија за заштита на потрошувачите и безбедност на храната во Германија, во производот „Hot Chip Challenge“ биле пронајдени силно флуктуирачки, а понекогаш и екстремно високи нивоа на капсаицин, супстанца од лутите пиперки. Нивното консумирање може да доведе до здравствени проблеми како што се иритација на кожата и мукозните мембрани, гадење и повраќање или проблеми со дишењето.

Повлекувањето се однесува на производи со рок на траење до 13 јули 2024 година, 28 јули 2024 година, 8 декември 2024 година, 10 декември 2024 година, 31 декември 2024 година и 5 јануари 2025 година во германските сојузни покраини Хесен, Баден-Виртем , Баварија, Пфалц-Рајнска област, Северна Рајна-Вестфалија, Долна Саксонија, Бремен, Шлезвиг-Холштајн, Берлин, Саксонија, Саксонија-Анхалт и Тирингија.

На TikTok и Instagram многу деца и млади учествуваат во овој „тест на храброст“ во кој јадат чипс „Hot Chip Challenge“, пишува Phoenix Magazine.

Чипсот се продава во кутија што личи на ковчег. Кога ќе го јадете, пишуваат некои германски медиуми, мора да носите гумени ракавици за да се заштитите.

Во некои случаи, децата и младите завршуваа во болница поради консумирањето на овие чипсови.

Извор: А1он

ПретходнаНа Груевски му останаа само 10% од досудениот затвор – до Нова година и тие може да се укинат: ЌЕ СЕ ВРАТИ ЛИ ТОЈ?
СледнаФОТО: Нема ГОЛЕМА АЛБАНИЈА – Во Сопот отстранета плочата со картата на „голема Албанија“