ПОЧЕТНА СВЕТ (ВИДЕО) Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

(ВИДЕО) Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

83

ПО смртта на Алексеј Навални, затворениот опозициски лидер Владимир Кара-Мурза стана лице на отпорот против Кремљ. 42-годишниот дипломец на Универзитетот Кембриџ беше уапсен во април 2022 година, откако Си-Ен-Ен емитуваше интервју во кое тој рече дека Русија е управувана од „убиствен режим“.

Една година подоцна, тој беше осуден на 25 години во сибирска казнена колонија во регионот Омск, каде што сега живее во затворска ќелија долга три метри и широка еден и пол метар, на речиси 10.000 километри од неговата сопруга и децата кои живеат во САД.

Тоа е најдолгата казна изречена на критичар на Кремљ од падот на Советскиот Сојуз. По смртта на Навални претходно овој месец во казнената колонија Арктичкиот круг, каде што беше приведен, имаше стравувања дека и други политички затвореници може да ја доживеат истата судбина.

Григори Вајпан, адвокат во Меморијал, најстарата група за човекови права во Русија, која ја доби Нобеловата награда за мир во 2022 година, рече дека Кара-Мурза никогаш не се соочил со толку висок ризик од смрт.

„Угледните критичари на владата сега се соочуваат со зголемени ризици во руските затвори. Колку е поистакнат критичарот, толку е поголем ризикот. Овој ризик сега е видлив во случајот со Кара-Мурза, кого руската влада веќе двапати се обиде да го убие објаснува Вајпан за Индипендент.

Сопругата на Кара-Мурза, 43-годишната Евгенија, пристигнува во Лондон за да се сретне со британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и да побара помош во преговорите за ослободување на нејзиниот сопруг. Кара-Мурза, која исто така е историчар и новинар, потекнува од семејство со традиција да ги критикува руските лидери.

Неговиот татко, новинар и телевизиски водител Владимир Алексеевич Кара-Мурза, беше отворен критичар на советскиот лидер Леонид Брежњев и истакнат поддржувач на реформите под Борис Елцин во 1990-тите. Младиот Кара-Мурза посетувал училиште во Москва пред неговата мајка да се омажи за Британец, по што тој се преселил во Англија како тинејџер.

Тој влезе во руската политика кон крајот на 1990-тите, кога Владимир Путин тивко се искачи на претседателската функција. Тој гласаше против Путин на изборите во 2000 година.

Тој стана советник на опозицискиот лидер Борис Немцов, кој беше убиен во Москва во 2015 година. Во истата година кога беше убиен неговиот политички ментор, Кара-Мурза беше отруен. Тој го преживеа тој обид за атентат, како и обидот две години подоцна.

Во февруари 2021 година, истрагата на Bellingcat откри дека Кара-Мурза бил следен од истата единица на ФСБ која, наводно, го отрула Алексеј Навални со нервен агенс во 2020 година. Кара-Мурза разви полиневропатија, нервна состојба која влијае на неговата способност да ги чувствува стапалата и рацете. Неговата сопруга вели дека тоа било поради труење.

Кара-Мурза беше еден од ретките опозициски политичари кои останаа активни во Русија по започнувањето на инвазијата на Украина во февруари 2022 година. Тој јавно ја осуди војната спротивставувајќи се на новите закони за цензура. По три говори во Лисабон, Хелсинки и Вашингтон, за време на кои ја осуди инвазијата, Кара-Мурза беше уапсен пред неговиот дом во Москва на 22 април 2022 година.

Тој беше означен како „странски агент“ и обвинет за ширење лажни информации за акциите на руската војска во Украина во врска со говорот што го одржа пред Претставничкиот дом на Аризона. Во тој говор тој изјави дека Путин „фрла касетни бомби“ врз станбени области, домови за мајки, болници и училишта.

ПретходнаЛист по лист кини, лист по лист нижи… Ќе има ли крај на проблемите на тутунарите?
СледнаДимитриевски води пред Османи и Таравари во собрани потписи за кандидатурата