ПОЧЕТНА СВЕТ Нов силен земјотрес го вознемири Балканот – јачината од 4,8 степени е...

Нов силен земјотрес го вознемири Балканот – јачината од 4,8 степени е причина за ЗАГРИЖЕНОСТ

84

Земјотрес со јачина од 4,8 степени, рано утрово беше регистриран во источниот дел на грчкиот полуостров Пелопонез, според податоците од Геодинамичкиот институт, јави дописничката на МИА од Атина.

Епицентарот бил во морскиот дел североисточно од градот Леонидио, а земјотресот беше почувствуван и во Атина. Засега, нема информации за повредени или предизвикана материјална штета.

Професорот и претседател на Организацијата за планирање и заштита од земјотреси Ефтимиос Лекас за грчката новинска агенција АНА-МПА рече дека е сè уште рано да се каже дали е главниот земјотрес.

ПретходнаСНЕГ и во Македонија ова утро – еве на кои места
СледнаМагија е мал збор за она што го направи: Погледнете ја последната интервенција на доктор Сашко Николов