ПОЧЕТНА СВЕТ Хорор, лелек и плач: Животот го загуби 18-годишниот Никола, додека повредени се...

Хорор, лелек и плач: Животот го загуби 18-годишниот Никола, додека повредени се Сара, Душан, Борис и Марко

101

При експлозија во новиот погон во фабриката „Трајал“ во Крушевац на лице место загина осумнаесетгодишниот Никола Р.

Во несреќата што се случи во утринските часови, покрај несреќниот млад човек, повредени се уште четири лица, а членовите на нивните семејства од утрото чекаат да видат што се случило со нивните најблиски.

Повредени се Марко М, Сара Ц, Душан Ј. и Борис Т.

„Јас сум вработен во оваа болница, но на работа сум дури утре. Штом слушнав за деверот и за експлозијата во „Трајал“, го запалив автомобилот и дојдов овде. Толпа родители, сопруги и не знам кој се не се собраа таму. Мојот зет беше повреден, а ќерка ми ми се јави. Моментално ги чекаме резултатите од скенирањето и има гребаници на ногата и градите, додека останатите ќе го покажат скенирањето, па ќе видиме. Работи во фабриката за ракетно гориво, не работи долго, 2-3 месеци“, вели Југослав Рајковиќ за Нова.рс, чиј зет е повреден во експлозијата.

Надвор од болницата чека нови информации и таткото на Сара Ц., девојчето кое беше повредено во експлозијата.

„Мојата 19-годишна ќерка беше повредена. Нејзиното име е Сара. Таму работи само неколку месеци, тоа е нов објект, отидоа на тренинг и се беше како што треба, но што се случи – не знаеме, не ни е познато какви повреди има“, изјави за порталот Нова.рс Славиша Ц.

Пред болницата го бил и роднината на повредениот Душан Ј.

„Работеше три месеци, толку ли е? Ништо не знаеме и се уште чекаме информации за состојбата“, изјави Ѓ.М, братучед на Душан.

Според информациите на порталот Нова.рс, тројца од повредените се оперирани и се свесни, додека едно лице е во Ургентниот центар.

Се уште се утврдува точниот степен на нивните повреди, а пожарот кој избувнал како последица на експлозијата е локализиран.

ПретходнаЛОША вест пред неколку моменти: Се судрија два патнички авиони
СледнаМОНСТРУМ: Пред да ја убие малата Вања, Палевски ја прашувал колку станови имаат – сега е осомничен за исчезнување на Роберт (60)