ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Холандскиот амбасадор Коп се сретна со Ахмети да му каже дека е...

Холандскиот амбасадор Коп се сретна со Ахмети да му каже дека е неприфатливо да се влијае на претседател на Врховен суд

121

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп се сретнал со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а на средбата на Ахмети му било кажано дека со вакво ниво на корупција и владеење на правото, Македонија да не очекува влез во Европската унија.

Амбасадорот му укажал на Ахмети дека не смее да има политичко мешање во изборот на претседател на Врховниот суд.

„Амбасадорот Дирк Јан Коп се состана со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за да ја пренесе пораката дека по двегодишниот постојан пад на владеењето на правото, посветеноста на Северна Македонија за членство во ЕУ е во ризик низ политичкиот спектар.

Исто така, непотребното политичко влијание врз позицијата на Претседателот на Врховниот суд, што е судско прашање, е неприфатливо и ќе добие силна реакција од Холандија“, напиша Јан Коп по средбата.

Погледнете го видеото од прославата на Јанкулоска со фамилијата за Бадник и Божиќ

ПретходнаГо фрлате сокот од киселите краставички: Правите огромна ГРЕШКА – еве како паметно да го искористите
Следна,,Го убив брат ти” – Се огласи мајката на девојчето кое 9 години беше силувано од нејзиниот вујко! (ФОТО, ВИДЕО)