ПОЧЕТНА СВЕТ Путин има најмалку тројца двојници: Ќе бидат елиминирани кога ќе станат непотребни

Путин има најмалку тројца двојници: Ќе бидат елиминирани кога ќе станат непотребни

37

Украинското воено разузнавање тврди дека рускиот претседател Владимир Путин користи најмалку тројца двојници. Двојниците на Путин се држени под строга стража и надзор од руските тајни служби и се спречени да го живеат својот живот, изјави портпаролот на украинското разузнавање Андриј Јусов.

Коментарите на Јусов уследија по овонеделните наводи дека новогодишното обраќање на Владимир Путин, емитувано низ Русија, било направено со помош на вештачка интелигенција. Некои аналитичари тврдат дека на снимката вратот на рускиот претседател изгледал несинхронизиран со неговото тело.

– Оваа информација (дека Владимир Путин користи двојки) ја потврдуваат многу извори. Тоа веќе не е нешто што треба да се докажува. Технологијата Doppelganger се користела и порано, а се користи и сега, особено од Путин или неговата околина, односно луѓето кои влијаат на ситуацијата во Кремљ – вели Јусов.

Се чинеше дека Јусов мислеше на тврдењата на некои руски извори, таканаречени теории на заговор, дека Путин е всушност мртов и дека е заменет со актери манипулирани од влијателни личности од Кремљ, предводени од секретарот на Советот за безбедност Николај Патрушев.

Други веруваат дека двојниците се користат затоа што Путин е сериозно болен или се крие во бункер, параноичен за неговата безбедност.

Шефот на Јусов, генерал-полковник Кирил Буданов, шеф на украинската воена разузнавачка агенција ХУР, минатата година рече дека вистинскиот Путин не бил виден од јуни 2022 година. Јусов рече дека „знаеме за најмалку тројца“ ликови, кои се под строга контрола на руското разузнавање.

– Живеат под постојан надзор – вели Јусов во интервјуто.

– Нивната судбина не е завидна. Тие се подложени на постојана обука, вклучително и хируршки операции, за да се прилагодат на некој нормален изглед. И, секако, постојана, целосна контрола – рече Јусов.

Целиот текст на А1он.мк

Бонус видео – еве зошто не треба да го користиме мобилниот телефон додека се полни

ПретходнаТРИ големи проблеми кои Данела треба да ги реши оваа година – дали се согласувате со ова?
СледнаХАОС во М-НАВ: Тасевски откри – ситуацијата ескалира, има многу откази: Нема да се лета над небото во Македонија, можен е штрајк?