ПОЧЕТНА СВЕТ И Виена ќе научи за нас: Македонски државјанин обвинет дека држел девојка...

И Виена ќе научи за нас: Македонски државјанин обвинет дека држел девојка како сексуална робинка

105

Припадници на австриската полиција уапсиле државјанин на Северна Македонија (51) кој две недели држел девојка (29) како сексуална робинка.

Текстот продолжува после видеото: Зошто не треба да го користите мобилниот додека се полни

Лицето било пријавено од жртвата која наводно 14 дена била затворена во стан во Виена и постојано силувана и физички малтретирана. Таа во саботата успеала да побегне и да контактира со пријателка кој повикала полиција, пишува „Vienna.at“.

Полицијата веднаш реагирала и на пријавената локација во квартот Мајдлинг нашла млада девојка како седела на скалите од зградата. Таа во полиција признала дека го познава насилникот бидејќи купувала дрога од него.

Полицијата успеала да му влезе во трага на македонскиот државјанин и тој сега е во притвор под истрага на тамошната Државна канцеларија за криминалистичка полиција.

Жртвата изјавила дека македонскиот државјанин во неколку наврати бил крајно насилен, особено кога станувало збор за сексуална принуда. Во полиција изјавила дека го искористила неговото невнимание и побегнала, по што веднаш стапила во контакт со својата пријателка.

Македонскиот државјанин е осомничен за кривични дела силување и лишување од слобода.

Извор: Локално

ПретходнаРАНО УТРИНАВА: Русија се разбуди во шок – Украина нападна силно, уништен важен руски брод
СледнаМартин Мирчевски, скопјанец кој донира: Со доброто враќам за хуманоста што сум ја почуствувал