ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Мицкоски: Во чест на Даме Груев го искачивме врвот Петлец – слава...

Мицкоски: Во чест на Даме Груев го искачивме врвот Петлец – слава му!

59

На денешен ден, 23 декември 1906-та година својот живот го положи Дамјан Груев, еден од основачите и највпечатливи водачи на ВМРО, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

-Во таа чест го искачивме врвот Петлец каде впрочем во нерамноправна и херојска битка загина Груев. Нашата слобода е скапо платена со животите на илјадници херои чии имиња ги изговараме со особена почит и пиетет, а името Македонија е испишано со страдањата и жртвите на многумина и дотолку повеќе и поголем и нашиот завет да ја сочуваме, изградиме Македонија со иднина каква секој еден човек заслужува и сонува. Слава му, порача Мицкоски.

Бонус видео: Зошто не треба да го користите мобилниот додека се полни

ПретходнаСрце ќе ви се скрши: Објавени фотографии од жртвите на масовниот убиец од Прага
СледнаКочани завиено во црно, цела Македонија во солзи: Почина 16-годишно момче – донесено во болница во безсознание