ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Дали се високи цените на становите во Скопје – ОВА мора да...

Дали се високи цените на становите во Скопје – ОВА мора да го знаете сите

105

Цените на становите во Скопје стасуваат до нови рекорди. Квадрат во одредени делови од градот каков што е центарот, населбата Дебар Маало, Тафталиџе веќе се продава по над 2.000…

Но, и цените на станбениот простор во неколку други скопски населби не заостануваат. Зависно од оддалеченоста од центарот и тие се високи – 1.400, 1.600 евра…

Колку е ова оправдано?

Вакво прашање си поставуваат скопјани, тие наведуваат повеќе нејаснотии и за нив нелогичности.

-Покачувањата се дури до 70 проценти. Што толку поскапе за да становите отидат до небо?, прашува една скопјанка.

-Купуваат некои кои имаат пари и по 3-4 стана. Но нема веќе кому да ги издаваат, нема население. Затоа чекам и не купувам, мора цените да паднат. Мене еден стан ми треба за живеачка и не можам да скрпам за толку високи цени, ни потенцира еден граѓанин.

Целиот текст прочитајте го на Скопско Ехо – клик ТУКА.

ПретходнаДали е ова КРАЈОТ на војната меѓу Русија и Украина: Изјавата на Путин ја коментира цел свет – еве што кажа
СледнаОтворајте „четири очи“ на улиците: Празници се ближат, пешаци се движат…