ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Се обиделе да ограбат црква, па го нападнале клисарот: уапсени разбојници во...

Се обиделе да ограбат црква, па го нападнале клисарот: уапсени разбојници во Радовиш

79

Вчера во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и А.К.(37) од Радовиш, извести МВР.

„Тие се сомничат дека околу 07.30 часот од црква во Радовиш се обиделе да одземат пари, а откако биле забележани од клисарот во црквата, А.К. физички го нападнала, а С.Р. му се заканил со остар предмет, по што го напуштиле местото“, соопшти МВР.

Во службен разговор во Полициската станица Радовиш тие го признале делото, по што биле задржани. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

ПретходнаМаж се самозапали пред зградата на хрватската влада во Загреб
СледнаГерасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран