ПОЧЕТНА СВЕТ Грк кој е во затвор во Албанија избран за европратеник

Грк кој е во затвор во Албанија избран за европратеник

11

Фреди Белери, етнички Грк кој беше избран за градоначалник на албанскиот приморски град Химаре откако заврши во затвор, ќе биде пратеник во Европскиот парламент како кандидат на владејачката партија во Грција, Нова демократија. Весникот „Катимерини“ објави дека Белери освоил над 236.000 гласови и се наоѓа на четвртото место меѓу 21 избран европратеник од Грција.

Кампањата во негово име ја водеше неговиот син Леонардо.

Апсењето на Белери ги засили тензиите помеѓу Албанија и Грција и стана закана за албанските амбиции за членство во ЕУ. За Грците, Белери е политичка жртва, додека Албанија го поврзува со вооружена побуна на грчкото малцинство. Албанската влада го сметаше за клучен противник во борбата за запленување имоти околу Химаре што им припаѓаат на етнички Грци.

Белери беше кандидат за градоначалник на Химаре, но беше уапсен два дена пред изборите во мај минатата година, на кои што победи со само 19 гласа разлика. Тој од март служи двегодишна затворска казна за купување осум гласови за сума од 40.000 албански леки (390 долари). Албанските власти не му дозволија да излезе од затвор за да положи заклетва.

ПретходнаЗемјоделци и сточари со пари од ЕУ ќе купуваат дронови и роботи за помодерно земјоделство
СледнаПрегазен пешак во Чаир, со тешки повреди пренесен во болница