ПОЧЕТНА СВЕТ Полицијата трагаше по телото на Данка на неколку метри од местото на...

Полицијата трагаше по телото на Данка на неколку метри од местото на кое ќе биде закопан братот на убиецот

1877

На Новите гробишта во Злот денеска ќе биде погребан братот на убиецот на малата Данка Илиќ (2), Далибор Драгијевиќ, и тоа на една од локациите каде полицијата трагаше по телото на убиеното девојче.

Според неофицијалните информации на „Блиц“, се истражуваат тврдењата на познаник на Драгијевиќ дека непосредно пред апсењето на Дејан прво за убиството, а потоа и Далибор за помагање да се сокрие телото на малата Данка Илиќ, незаконски го користеле службено техничко возило на фирмата на која работеле.

Во текот на претходните денови, по пештерата Злот, Кањонот Лазарев, коритото на реката Злот, потоци, реки и бунари на територијата на селото, полицијата ги прегледа и Новите гробишта во Злот како едно од местата каде што убиецот а неговите помагачи можеби го закопале телото на убиената Данка Илиќ.

Данка Илиќ исчезна на 26 март во градот Бањско поле кога отишла на семејниот имот со нејзината мајка Ивана и нејзиниот тригодишен брат. Девет дена го барале девојчето, а потоа на 4 април биле уапсени Јанковиќ и Драгијевиќ, кои се осомничени за нејзиното убиство.

Се сомнева дека Јанковиќ и Драгијевиќ прво го удриле девојчето со службениот автомобил. Според полициската верзија, тие потоа ја ставиле во багажникот на автомобилот, а кога сфатиле дека е се уште жива, Драгијевиќ наводно ја задавил. После тоа се ослободиле од телото кое до ден денес не е пронајдено.

ПретходнаНенадејно почина поранешен македонски ракометар, имаше само 46 години
СледнаГолем пожар кај Нови Сад: Гори голем дел од населбата „Бангладеш“