ПОЧЕТНА СЛАЈДЕР Ди Марија доби смртни закани: Ќе ти убиеме член на семејството

Ди Марија доби смртни закани: Ќе ти убиеме член на семејството

152

Аргентинскиот напаѓач Анхел Ди Марија добил закани во неговата семејна куќа на периферијата на Росарио, од каде што потекнува и Лионел Меси, објавија аргентинските медиуми.

Пораката оставена до Ди Марија во понеделникот, по сличната закана што ја доби капитенот на Аргентина, Лео Меси минатата година, дојде една недела откако Ди Марија, кој сега игра за португалскиот шампион Бенфика, изјави дека би сакал да ја заврши кариерата во Росарио Сентрал, каде играше во детството.

„Кажи му на твојот син Анхел да не се враќа во Росарио бидејќи ќе убиеме член на семејството“, се вели во пораката, а пренесува порталот Infobae, повикувајќи се на полициски извори.

„Ни Пужаро нема да ве спаси“, продолжува заканата, мислејќи на Макси Пужаро, гувернерот на провинцијата Санта Фе каде што се наоѓа Росарио.

„Ние не оставаме хартиени белешки. Зад себе оставаме куршуми и мртви луѓе“.

Медиумите не можат да ја сфатат мотивацијата зад заканите, но полицијата не може да исклучи какви било потенцијални линии на истрага.

Автомобилот оставил натпис со порака упатена до семејството Ди Марија пред приватната населба во која вообичаено престојува 36-годишникот, пишуваат медиумите.

И покрај тоа, Ди Марија ќе го започне пријателскиот натпревар вечерва против Костарика, изјави селекторот на Аргентина, Лионел Скалони.

„Ди Марија знае дека ја има нашата целосна поддршка за сѐ што му треба. Важно е да игра, тоа малку ќе го опушти“, изјави Скалони.

Аргентина и Костарика играат во 3:45 часот по полноќ по македонско време на „Мемориал Колисеум“ стадионот во Лос Анџелес, САД.

Росарио, еден од најголемите пристаништни центри во светот, е зафатен од насилство и внатрешни борби меѓу групите за шверц на дрога што се совпаѓа со неговата погодна локација за транспорт на дрога. Иако градот нема излез на океанот, бродовите до него доаѓаат по реката Парана. Пристаништето се наоѓа на 550 км низводно од Атлантскиот Океан.

ПретходнаМеџити: Куќата на Османи беше изградена на диво, јас му ја легализирав додека бев градоначалник
Следна(ВИДЕО) Почина Слаѓана Милошевиќ