ПОЧЕТНА СВЕТ (Видео) Ова 15 годишно момче е херој на Русија: Спаси повеќе од...

(Видео) Ова 15 годишно момче е херој на Русија: Спаси повеќе од 100 луѓе од масакрот во Крокус во Москва, прогласен е за херој

2758

Ислам Калилов (15) е прогласен за херој бидејќи спасил повеќе од 100 луѓе во напад во Москва, а тоа се случил затоа што дошол да работи со скратено работно време во гардероберот.

Храброто момче остана мирно, и покрај крвавата битка што се одвиваше пред неговите очи, и ги доведе преплашените луѓе кои бегаа од вооружените напаѓачи на излезот за итни случаи, спасувајќи десетици животи.

Тој јасно им стави до знаење на луѓето каде да одат за да стигнат до безбедно место.

„Најпрво слушнавме чудни звуци на првиот кат. Мислевме дека можеби дошла некоја бучна група“, објаснува Ислам.

Потоа видел дека луѓето почнале да бегаат од страв. Видел човек како пукаат пред него – и знаел дека мора да трча и да им помага на другите.

„Сфатив дека ако не реагирам, ќе го загубам животот и животот на многу луѓе. Искрено, беше многу страшно“, додаде тој.

Тој викал и им сигнализирал на исплашените и испаничени луѓе да го следат.

„Кога бев во толпа луѓе, одејќи до вратата да ја отворам, помислив дека терористите може да излезат од скалите или од ескалаторот и да фрлат граната или да отворат смртоносен оган. Фала му на Бога, ништо не се случи. Успеав да ја отворам вратата на време“, истакна тој.

Инаку, Ислам слободното време го поминува работејќи во гардеробата и играјќи фудбал за кадетскиот тим на Спартак

ПретходнаЛевица официјално ги потврди имињата на носителите на кандидатските листи за пратеници
СледнаЦО на ДОМ ја избра Морачанин за кандидат за пратеник