ПОЧЕТНА ЗАБАВА Колку чудно: Автоматското возење воопшто не ја подобрува безбедноста

Колку чудно: Автоматското возење воопшто не ја подобрува безбедноста

46

Во студијата на Институтот за осигурување за безбедност на автопатиштата (IIHS) системите за автоматско возење и автопилотот од повеќето американски производители на автомобили се покажаа дека не ја подобрија безбедноста на автопатиштата.

Оценети 14 системи за помош

Оценети се 14 системи за помош на возачот од девет производители на автомобили според стандардите на произведувачите од страна на IIHS. Официјалните стандарди од Американската Национална управа за безбедност и сообраќајот сè уште не ги има дефинирано што треба да регулираат во напредните системи за помош, изјави Ројтерс.

„Нема федерални регулативи или добри, конзистентни насоки“, изјави претседателот на IIHS Дејвид Харки за Ројтерс, „затоа ние ги дефиниравме нашите сопствени стандарди“.

Податоците за несреќата не содржат докази дека Автопилот и другите системи за помош на возачот имаат реални безбедносни придобивки, покажа студија на осигурител.

Итното сопирање сè уште работи

„Имаме увид во податоците за штети. Ги анализиравме возилата со и без овие системи и откривме дека овие понапредни системи не ги намалија несреќите“, рече Харки.

Шефот на IIHS додаде дека е докажано автоматските системи за итно сопирање го преполовуваат бројот на судири одзади со возила што се движат во иста насока и го намалува бројот на судири со пешаци за 30 проценти.

Минатата година само напредната погонска единица на Лексус кој понуди мал број на луксузни хибридни седани од моделот Тојота Лексус ЛС го поминаа „тестот“.

Додека Супер Круз на ГМ и Нисан со „ProPILOT Assist“ и „Navi-link“ на новото возило Арија добија едвај проодна оценка за 2023-2024 година.

Системите за помош на возачот од Тесла, Мерцедес-Бенз, БМВ, Нисан, Форд, ГМ, брендот Генесис на Хјундаи и марката Волво на Гили добија „лоша“ вкупна оценка, иако сите тие постигнаа „добри“ резултати на одредени тестови, објави групата.

ПретходнаДиректорот на ЦСР во Радовиш по дрогата, приведен и за напад на полицајци
СледнаБарселона вчера го израдува Јувентус