ПОЧЕТНА СЛАЈДЕР Барселона вчера го израдува Јувентус

Барселона вчера го израдува Јувентус

14

Фудбалерите на Барселона вчера обезбедија место во четвртфиналето на УЕФА Лигата на шампиони, додека истовремено Јувентусот обезбеди место на Светското првенство на ФИФА за клубови.

Исходот од двата меча на осминафиналето на Лигата на шампиони помеѓу Наполи и Барселона одредуваше кој клуб, заедно со Интер, ќе ја претставува Италија на „галавиот“ турнир во Соединетите Американски Држави, закажан за лето 2025 година.

Со елиминацијата на Наполи, кој беше актуелниот шампион на Серија А, клубот кој поради финансиските малверзации не учествуваше во меѓународните натпреварувања оваа сезона, стана претставник на Италија на Светското првенство на клубски фудбал.

Иако УЕФА се противеше, како некои национални првенства, ФИФА воведе реформи во Светското првенство на клубови така што сега се одржува секои четири години, но бројот на учесници драстично се зголеми од седум на 32 меѓу кои ќе има 12 претставници од Европа.

Освен четири освојувачи на Лигата на шампиони во периодот од 2021 до 2024 година (Челзи, Реал Мадрид и Манчестер Сити), ќе учествуваат и осум клубови со највисок коэфициент на четиригодишната УЕФА листа. Така Јувентусот, иако не учествуваше во европските натпреварувања во претходните сезони собра повеќе поени од Наполи, па тие ќе му прават друштво.

Останува уште едно место од Шпанија од каде што Реал веќе го обезди пласманот.. Останатите учесници од Европа се Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Париз Сен Жермен, Интер, Порто и Бенфика. Ќе потсетиме, самото учество ова Светско клупско првенство значи и финансиска „инекција“ од најмалку 50 милиони евра.

ПретходнаКолку чудно: Автоматското возење воопшто не ја подобрува безбедноста
СледнаПартизан продаде играч во НБА-лига, парите ќе ги дели со Реал