ПОЧЕТНА СВЕТ Во Белград ќе има нови избори

Во Белград ќе има нови избори

145

Претседателството на Српската напредна партија (СНС) на денешната седница донесе одлука за одржување нови избори во Белград, јави Танјуг. Тоа значи дека белграѓани повторно ќе излезат на гласање, каде повторно ќе ги бираат претставниците во Собранието на град Белград.

– Првата одлука што ја донесовме беше да одиме на новите белградски избори, да одиме на нив на најширок можен фронт или движење. Разговаравме за причините, разговаравме за легитимноста и законитоста. Поради нашата одговорност кон овој град, почувствувавме дека одговорна организација треба да ја подигне скалата на кредибилитет и дека сме подготвени да направиме чекор во овој момент на наша штета и да покажеме дека немаме страв – рече Шапиќ.

Како пример ја спомена 2008 година.

– Веднаш можам да кажам дека околу датумот на изборите, претседателот на српскиот парламент се огласува согласно законот. Кампањата ја започнуваме веќе утре – рече Шапиќ.

Тој рече и дека одлуката за нови избори во главниот град е донесена едногласно.

ПретходнаГазда на гостиварски угостителски објект фатен со кокаин и марихуана
СледнаУапсена жената која ограби починат човек во Велес