ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Не пријавил дека мајка му починала и ги користел нејзините пари, скопјанец...

Не пријавил дека мајка му починала и ги користел нејзините пари, скопјанец доби кривична пријава

281

На тој начин тој нанел штета на Буџетот за сума од 2.410.328 денари.

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“.

Во Министерство за труд и социјална политика, тој не пријавил дека неговата мајка, која била корисник на права на „семејна инвалиднина“, починала на 22.01.2013, по што во периодот од 01.02.2013 до 06.03.2022 продолжил да ги користи правата.

На тој начин тој нанел штета на Буџетот за сума од 2.410.328 денари.

ПретходнаМАКЕДОНИЈА: Маж ќе одговара кривично оти ја претепал својата сопруга
СледнаПознат идентитетот на загинатиот – Детали за трагичната сообраќајка која што синоќа ја потресе Македонија