ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА МНР најостро го осудува нападот во Газа

МНР најостро го осудува нападот во Газа

44

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа за храна околу камионите за хуманитарна храна.

Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право. Повикуваме за заштита на цивилите и непречена испорака на хуманитарната помош.

Почитување на меѓународното и хуманитарно право е приоритет, а цивилите мора да бидат целосно заштитени по секоја цена.

ПретходнаПознати нови детали за убиството со нож на малолетник во Прилеп – еве што точно се случило
СледнаТермин за пасош и возачка може да побарате електронски, а операторот ќе ви се јави да го потврди