ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Македонија е ова: Со лажни сертификати за англиски станале директорки

Македонија е ова: Со лажни сертификати за англиски станале директорки

210

Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Т.К.(49) од Скопје и С.К.(56) од Косово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина“.

Пријавената Т.К., вработена во основно училиште во с.Драчево, скопско и пријавената С.К., вработена во Општа болница Дебар, набавиле лажни меѓународни сертификати за познавање на англиски јазик, издадени од училиште за јазици од Република Бугарија.

Т.К. го употребила сертификатот при аплицирање на јавен оглас за избор на директор на основно училиште во с.Драчево, по што со решение на градоначалникот на општина Кисела Вода била именувана за директор во училиштето.

ПретходнаРаспишани претседателските и парламентарните избори 2024
СледнаТРАГЕДИЈА: Почина ќерката на екс градоначалникот Талевски