ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Кој си е како нив: Овие граѓани утре на своите сметки добиваат...

Кој си е како нив: Овие граѓани утре на своите сметки добиваат уште една плата – позната и причината

7068

Замената на возачките и сообраќајните дозволи од утре ќе се врши бесплатно, а без надомест ќе бидат издавани и патните листови на македонските државјани во странство, кои немаат пасоши со „Северна“, а треба да се вратат во Македонија да ги променат.

Замената на возачките и сообраќајните со новото уставното име на државата од утре ќе се врши бесплатно, а без надомест ќе бидат издавани и патните листови на нашите државјани во странство, кои треба да се вратат поради промена на личните документи.

Во државите каде нема дипломатско конзуларни претставништва издавањето на патните листови ќе биде он-лајн и со достава преку пошта. Овие одлуки попладнево беа донесени на седница на Владата, а за нив информираа вицепремиерот Битиќи и заменик министерот за внатрешни Бојмацалиев.

На новинарско прашање што ќе се случи со оние што веќе извадиле лични документи, дали тие се дискриминирани и како и кој на нив ќе им ги врати парите, Битиќи потврди дека на владината седница се разговарало и за тоа, но во овој момент нема одговор дали и како ќе бидат обештетени..

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, во прес конференција во Владата на Македонија информираше за денешната одлука на седница на Владата со која се задолжува МВР од утре да ги издава возачките дозволи и сообраќајните дозволи со новото име на државата, на товар на МВР.

Бојмацалиев во оваа прилика изрази благодарност до сите вработени во МВР кои изминатиот период се ангажирани во управните служби да работат на промената на личните документи на граѓаните.

ПретходнаДали тоа се пријатели: Албанија и Косово признаваат и стари документи – граѓаните со свои реакции (ВИДЕО)
СледнаВеста брзо се прошири: На Бит Пазар нападнат полицаец – ова се деталите