ПОЧЕТНА СВЕТ Хорор вести од Србија: Четирите бебиња починаа како последица предизвикана од голема...

Хорор вести од Србија: Четирите бебиња починаа како последица предизвикана од голема кашлица

244

Веста која ги шокираше сите, момче во Аеродром и ја соблекол долната облека на соученичка од второ одделение:

Од четирите бебиња кои починаа како последица на голема кашлица (пертусис) во Институтот за мајка и дете „Д-р Вукан Чупиќ“, трите најмлади за жал не ја добија првата доза од вакцината. Иако во соопштението на Министерството за здравство се наведува дека сите деца биле на неполни три месеци, според информациите до кои дојде Нова.рс, ниту четвртото дете кое имало речиси година и пол не било вакцинирано против оваа смртоносна болест.

Имено, според податоците на Службата за јавно здравје, од 1 јануари до 31 декември 2023 година на територијата на Србија биле пријавени вкупно 1.342 потврдени случаи на пертусис, кај кои дијагнозата била поставена во текот на 2023 година.

Во тој период, од почетокот на сезоната на респираторни инфекции, пријавени се три смртни случаи кај невакцинирани деца на возраст до три месеци, кај кои е потврдена голема кашлица“, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

Вакцината против голема кашлица се прима најрано од два месеца, а три од четирите починати деца, за жал, во тој период се разболеле и не ја добиле потребната заштита.

На оваа болест и подлегнало и дете кое имало 17 месеци, но до оваа возраст не примило ниту една доза од вакцината.

„Мајката на детето беше многу ексклузивна за вакцините и кога ја прашавме за вакцината против пертусис, таа рече дека детето не е вакцинирано, што сите не остави во шок. Дадовме сѐ од себе да ги спасиме сите деца, но граѓаните, особено родителите, треба да знаат дека тоа е опасна бактерија која доведува до смрт, особено кај новороденчињата, но и кај постарите деца кои не се имунизирани. Посебно е тешко ако детето има дополнителни здравствени проблеми, како што се близнаците, кои беа на нашата интензивна нега, а се родени предвреме, едното почина од голема кашлица, другото е на респиратор, во многу тешка состојба“, објаснува за Нова.рс доктор од Институтот, кој побарал да остане анонимен.

Од минатата година лекарите предупредуваат на зголемување на бројот на заболени од голема кашлица, особено кај децата и апелираат на вакцинација, но бројот на заболени сѐ уште не се намалува, а сега сме сведоци на смртоносните исходи од оваа сурова болест.

Да потсетиме, д-р Владислав Вукомановиќ, кардиолог и управител на клиниката за детски болести при овој Завод, во јавноста соопшти дека четири деца починале од пертусис.

Во утринската програма на РТС, тој изјави дека малите деца, односно доенчињата на возраст од два, три или четири месеци може да развијат многу тешка клиничка слика на голема кашлица.

„За жал, во нашиот Институт за мајка и дете е завршено кај четворица пациенти со смртен исход. Едно дете моментално е на механичка вентилација, таканаречен респиратор, што значи дека е во животна опасност. Бројот на позитивни деца на пертусис е околу 70. Од нив половина од пациентите се хоспитализирани и тоа укажува на експоненцијално зголемување на децата кои покажуваат тешка клиничка слика на оваа болест“, рече Вукомановиќ.

Исто така, лекарите предупредуваат дека големата кашлица е заразна болест, која се пренесува преку капки, а првите симптоми се појавуваат седум до десет дена по инфекцијата.

Веста која ги шокираше сите, момче во Аеродром и ја соблекол долната облека на соученичка од второ одделение:

ПретходнаНема траг од неготинецот Панов кој исчезна пред повеќе од една година
Следна(ВИДЕО) Немили сцени вечерва во Скопје – Едно возило е превртено