ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Мандатите им привршуваат, ама уште тераат со напорни патувања за доброто на...

Мандатите им привршуваат, ама уште тераат со напорни патувања за доброто на Македонија

82

Полека истекуваат мандатите на претседателот Стево Пендаровски и особено на премиерот Димитар Ковачевски кој за нешто повеќе од 10-тина дена ќе ја напушти владината фотелја. Но, иако се при крај со мандатот и двајцата засилено работат за доброто на Македонија.

Еве на пример, Пендаровски веќе утре ќе патува во Давос, Швајцарија. Тој таму на 16 и 17 јануари ќе учествува на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум.

Форумот има и еден многу интересен наслов: „Обнова на довербата“.

Предвидено е претседателот да учествува на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“, на неформалниот собир на светски економски лидери „Враќање на вербата во глобалниот систем“ и на официјалната вечера „Градење на Европа на утрешнината“.

Премиерот пак, од денеска е во работна посета на Виена, Австрија. Во рамки на посетата Ковачевски ќе одржи работна средба со генералната секретарка на ОБСЕ на која ќе се разговарало за завршеното успешно претседавање на Македонија со ОБСЕ во 2023 година.

Целиот текст на Скопско ехо – клик ТУКА.

ПретходнаСподелете и помогнете: Почина млад Македонец во странство – се собираат донации за помош на неговото семејство
СледнаКОЈ Е ПРОБЛЕМОТ: Лани во Хрватска работеле 13.412 државјани на Македонија