ПОЧЕТНА СВЕТ (ВИДЕО) Со Изреал нема шега: Го убија вториот човек на Хамас –...

(ВИДЕО) Со Изреал нема шега: Го убија вториот човек на Хамас – потоа упатија застрашувачка порака

98

Заменик-лидерот на Хамас, Салех ал-Арури, беше убиен во вторник, 2 јануари, во напад во либанскиот главен град Бејрут, објави Националната новинска агенција. Хамас потврди дека заменик-лидерот на групата, Салех ал-Арури, бил убиен во напад со беспилотно летало во вторникот во Бејрут.

Ал-Ароури беше заменик-шеф на политичката канцеларија на Хамас и еден од основачите на вооруженото крило на палестинската група, Бригадите Касам.

Роден е во Рамала на окупираниот Западен Брег во 1966 година.

Тој долго време живеел во егзил во Либан, откако поминал 15 години во израелски затвор. Во последните недели тој дејствуваше како портпарол на Хамас и неговата стратегија во војната во Газа.

Минатиот месец тој изјави за Ал Џезира дека Хамас нема да разговара за договор за размена на затвореници до крајот на израелската офанзива на Газа.

„Отпорот е подготвен за сите воени сценарија. Нема страв или грижа за отпорот. Тие ќе победат“, рече тој.

Во октомври, израелските сили ја демолираа неговата куќа во близина на Рамала.

Во 2015 година американската влада го прогласи за „глобален терорист“ и понуди награда од пет милиони долари за информации за него.

ПретходнаДрама во Америка: Десетгодишно момче убило свој врсник со пиштолот на неговиот татко
СледнаПензионерите се уште не добија пензии: ОВА е денот кога ќе имаат пари на сметка