ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Шкотите прегазени во Минхен од домаќинот Германија

Шкотите прегазени во Минхен од домаќинот Германија

116

Германските фудбалери убедливо ја совладаа Шкотска (5:1) во Минхен на отворањето на ЕУРО 2024.

На стартот од групата А, домашните славеа со головите на Флоријан Вирц во 11. минута, Џамал ​​Мусиала во 19. минута, Каи Хаверц од пенал во 46. минута, Никлас Филкруг во 68. минута и Емре Џан во 93. минута. Антонио Ридигер си постигна автогол во 87. минута.

Краткото отворање го одбележаа овации за починатиот Франц Бекенбауер, по што до израз дојдоа локалните фудбалери.

Почнаа силно од самиот почеток, Флоријан Вирц ја имаше првата шанса веќе во првата минута, а првиот гол на првенството го постигна првотимецот на Леверкузен во 11. минута.

Се започна од Крос, кој на десната страна испрати долга топка до Кимих, од каде топката се „врати“ кај Вирц.

Шутираше, но ништо посебно, доволно за да го измами Ган. Топката се одби од голманот на Шкотска и ја погоди стативата, а потоа заврши во мрежата.

На избраниците на Џулијан Нагелсман не им требаше многу време да ја удвојат предноста. Тоа го направи Џамал ​​Мусиала во 19. минута.

Гиндоан ја проби одбраната на гостите со одлична топка за Хаверц, кој застана и несебично проигра покрај Мусијал, кој ја заби топката зад грбот на Ган.

Во 25. минута Германија се надеваше дека ќе добие пенал, кој Турпан прво го пресуди, а потоа го откажа по дојава од ВАР просторијата.

По помирен период, домашните им зададоа нов удар на Шкотите, клучен, бидејќи Портеус реализираше пенал во 42. минута, а поради острината на стартот против Гуиндоан, заработи и директен црвен картон.

Сигурен од белата точка во првата минута од судиското надополнување беше Каи Хаверц, кој практично го реши прашањето за победникот.

Во вториот дел Германците продолжија да играат по истиот рецепт, со тоа што им беше уште полесно, бидејќи имаа бројчана надмоќ на теренот.

Во 63. шанса доби Никлас Филкруг, напаѓачот на Дортмунд, а за гол му беа доволни само пет минути. На феноменален начин со проектил од 110 на час го совлада Ган.

До крајот на натпреварот, Антонио Ридигер на малку бизарен начин го совлада Нојер. Мекена шутираше со глава, па топката од Ридигер заврши во мрежата.

Резултатот не заврши тука, бидејќи во третата минута од судиското надополнување, Емре Џан упати „петарда“ на Алијанц Арената со прецизен удар од далечина.

Вториот натпревар од оваа група ќе го одиграат Швајцарија и Унгарија во сабота од 15 часот во Келн.