ПОЧЕТНА СВЕТ Русите се поблиску до Харков, Зеленски ги одложи сите патувања

Русите се поблиску до Харков, Зеленски ги одложи сите патувања

118

Руските напади врз Харков не запираат, поради што украинската армија е сè потешко опстојува да ги задржи одбрамбените позиции. Руските единици го овоија градот Вовчанск и селото Бухраватка, и полека поставува позиции околу градот Харков, како и во неговата област.

Поради сериозноста на фронтот околу Харков, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги одложи сите оланирани патувања, соопшти неговиот кабинет.

Упадот на руските сили го потврди и шефот на украинската полиција во Харков кој изјави дека руските сили почнале да воспоставуваат позиции на периферијата на самиот град.

„Ситуацијата е исклучително тешка“, рече тој, за Sky News.

Градоначалникот на Харков, Игор Терехов, изјави дека сè уште нема планови за евакуација на населението од Харков.

ПретходнаПретседател на грчка партија од собраниската говорница го искина Договорот од Преспа
СледнаДве улици во Карпош утре ќе останат без електрична енергија