ПОЧЕТНА СВЕТ Полицијата се уште трага по телото на малата Данка Илиќ, пребарани се...

Полицијата се уште трага по телото на малата Данка Илиќ, пребарани се повеќе локации

30

Полицијата и спасувачките единици трагаат по телото на Данка Илиќ (2), откако осомничените за нејзиното убиство Срѓан Јанковиќ (50) и Дејан Драгијевиќ (50) признале дека ја удриле со автомобил, a потоа нејзиното тело го однелe на депонија. Два дена подоцна, осомничениот Драгијевиќ го префрлил телото на друга локација, каде што постои сомнение дека му помогнале татко му и брат му. Полицијата се уште трага, а ова се локациите кои досега се пребаруваа.

Осомничените убијци Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ се во притвор откако минатиот викенд беа приведени, при што признаа дека со службеното возило на ЈКП „Водовод“ ја удриле малата Данка Илиќ, а потоа онесвестената ја ставиле во задниот дел од возилото и ја однеле до депонијата каде што го фрлиле телото. Како што објасни полицијата, малата Данка се разбудила во автомобилот, а потоа еден од двајцата осомничени ја убил. Два дена откако го фрлиле телото на депонијата, Драгијевиќ, неговиот татко Раде и брат Далибор се вратиле на депонијата и го префрлиле телото на друга локација.

Сепак, по добиената информација полицијата веднаш изврши претрес на споменатата депонија. Телото не е пронајдено, а не се знае дали на местото на настанот се пронајдени биолошки траги. Драгијевиќ, да потсетиме, прво не можеше да се сети или не сакаше да каже каде е телото. Паралелно, полицијата продолжи со претрес на нивниот имот во селото Злот. Проверени се бунари, дворови на соседи, пилани, како и сите други придружни објекти.

По апсењето на таткото и братот на Драгијевиќ, од Бор стигна очекуваната вест – во полициската станица во Бор почина осомничениот Далибор Драгијевиќ. До денес останува непознато дали Далибор и открил на полицијата информации кои би можеле да помогнат во расветлувањето на овој случај, а полицијата продолжила да ги пребарува околните локации. Досега е извршен увид во имотот на семејството Драгијевиќ, дворовите на соседите, и Новите гробишта на ова место.

Полицијата потоа се движела малку подалеку, кон Лазарева Пеќа, по пат ја пребарувала Брестовачка река. Станува збор за прилично непристапен терен и како што можеше да се слушне од полициски службеници, тие вршат увид на локации каде човечка нога не стапнала.

Имајќи предвид дека пред да го признаат делото од страна на осомничените, по Данка Илиќ се трагаше на поширокото подрачје на Бањско поле, може да се каже дека станува збор за простор кој полицијата неколку пати го пребарува. Поради сомневањето дека телото може да биде скриено под површината на земјата, во потрагата секогаш се вклучени багери и друга тешка механизација која расчистува непристапна вегетација, копа земја и депонии и слично.

Во еден момент, противпожарната служба и помогнала на полицијата на терен, при увид во длабоки јами, а наводно биле испразнети дури и септички јами во домаќинствата во овој крај.

Претходна„Снаата ми избега од дома“: Маж со пријава во полиција
СледнаМицкоски засега не планира ТВ дуел со Пендаровски: „Кога ќе изгубиш на изборите, стани претседател на СДСМ па ќе дебатираме“