ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Села и Ахмети потпишаа коалиција

Села и Ахмети потпишаа коалиција

54

Претседателот на ДУИ Али Ахмети и Зијадин Села од Алијанса за Албанците вечерва во Гостивар потпишаа договорот за коалиција. Тие заеднички ќе одат на парламентарните избори во 2024 година. Села ќе биде носител на листата ви изборната единица 5.

Од приврзаниците на Села, се очекува на листите на коалицијата на ДУИ да се најдат и Елми Азири, Илире Даути, Наим Бајрами…

Во коалицијата Европски фронт, предводен од ДУИ, се Народното движење на Скендер Реџепи, потоа ДПА со Мендух Тачи и ЕДП на Аријанит Хоџа. Договори се потпишани и со Сојузот на Ромите, Турската демократска партија и Движењето на Турците.

ПретходнаИлјадници луѓе останаа без струја во Франција поради силен ветер и поплави
СледнаМОРА ДА ЗНАЕТЕ: Седум работи кои никогаш не треба да ги изговорите по сексот