ПОЧЕТНА СВЕТ Израел уби десетици во воздушни напади низ Појасот Газа

Израел уби десетици во воздушни напади низ Појасот Газа

39

Израел денеска го одржа своето воздушно и копнено бомбардирање на Појасот Газа, при што загинаа десетици Палестинци, додека борбите беснееја околу главната болница Ал Шифа во градот Газа, соопштија палестинските власти и израелската војска.

Палестинските здравствени власти соопштија дека во два израелски напади врз предградието Ал-Шеџаја во источниот дел на Газа загинаа 17 лица, додека во израелски воздушен напад врз куќа во бегалскиот камп Ал-Магази во централниот дел на Појасот Газа загинаа осум лица, пренесува „Reuters“.

Канцеларијата за медиуми на владата на Газа, управувана од Хамас, соопшти дека најмалку 10 полицајци, задолжени да обезбедуваат помош за раселените во северниот дел на Газа, се меѓу убиените во Ал-Шеџаја.

Израелската војска соопшти дека нејзините сили продолжиле со операциите во околината на комплексот Ал Шифа во градот Газа, додавајќи дека во текот на изминатиот ден убиле голем број вооружени лица и лоцирале оружје и воена инфраструктура .

Ал Шифа, најголемата болница во Појасот Газа пред војната, беше една од ретките здравствени установи дури и делумно оперативни во северна Газа пред најновите борби.

Во неа биле сместени и раселените цивили.

Во израелското соопштение се вели дека нивните сили извршиле рации во централните и јужните области, вклучувајќи ги Кан Јунис и Ал-Карара, каде војниците размениле оган со палестински вооружени лица пред да ги убијат и пронашле оружје и ракети.

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека нивните борци ги нападнале израелските сили во близина на болницата Насер во Кан Јунис, една од двете болници во градот блокирани од израелски војници неколку дена.

На крајниот југ од Појасот, Израел продолжи со бомбардирањето во Рафа, последното засолниште на Палестинците каде што се стационираа повеќе од половина од 2,3 милиони жители на Газа.

Повеќе од 32.000 Палестинци се убиени во израелската воена офанзива во Појасот Газа од 7 октомври, а 71 загинал во последните 24 часа, според здравствените власти на територијата.

Се верува дека уште илјадници мртви се закопани под урнатините, а повеќе од 80% од жителите на Газа се раселени, а многумина се изложени на ризик од глад.

ПретходнаТренчевска: Во фокусот на СДСМ се пензионерите, просечна пензија од 30.000 денари до 2028 година
СледнаДевојка од Свети Николе тешко повредена во Скопје – во нејзиниот велосипед удрил автомобил