ПОЧЕТНА СВЕТ Ерменскиот премиер: Ако кажеме „не“ на Азербејџан, на крајот на неделата ќе...

Ерменскиот премиер: Ако кажеме „не“ на Азербејџан, на крајот на неделата ќе започне нова војна

139

Ерменскиот премиер Никол Пашињан рече дека Ерменија може да се соочи со војна со Азербејџан доколку не постигне компромис со Баку за враќање на некои стратешки азербејџански територии контролирани од Ерменија од раните 1990-ти.

Пашинјан зборуваше за време на состанокот во понеделникот со жителите на пограничните области во регионот Тавуш во северна Ерменија, во близина на серија напуштени азербејџански села што Ереван ги контролира од првата фаза на тридеценискиот конфликт меѓу земјите во раните 1990-ти.

„Ако кажеме не, војната ќе започне на крајот на неделата“

ТАСС ја цитира изјавата на Пашињан во видеото од состанокот објавено од неговата влада:

„Сега можеме да заминеме одовде… Ако кажеме: не, нема да направиме ништо – тоа значи дека војната ќе започне на крајот на неделата. ”

Пашињан постојано сигнализираше во последните неколку недели дека е подготвен да ги врати селата на Азербејџан кои се важни за Ереван бидејќи го контролираат нејзиниот главен пат на север до границата со Грузија.

Азербејџанци: Враќањето на територијата е неопходен услов за мировен договор

Азербејџан рече дека враќањето на неговата територија е неопходен услов за мировен договор што ќе стави крај на тридеценискиот конфликт околу регионот Нагорно-Карабах, кој Азербејџан го врати во септември.

Двете страни рекоа дека сакаат да потпишат формален мировен договор, но преговорите заглавија за прашања како што е демаркацијата на 1.000 километри долгата граница меѓу двете земји, која е затворена и силно милитаризирана.

Клучни елементи во обезбедувањето на договорот се демаркацијата на границите и воспоставувањето регионални транспортни коридори преку кои земјите би премининувале од една до друга територија.

ПретходнаПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Студот се враќа
СледнаОхриѓанец се однесувал агресивно кон полицајци, тврди дека полицијата употребила сила кон него