ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА ГОТОВО Е: Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок ново соочување со Трамп

ГОТОВО Е: Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок ново соочување со Трамп

62

Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот освои доволно делегати за да ја обезбеди номинацијата на Демократската партија за претседателските избори, а негов веројатен противник повторно ќе биде Доналд Трамп, што ќе биде прво повторување на изборната трка по речиси 70 години.

Последен пат повторените избори беа одржани во 1956 година, кога тогашниот претседател, републиканецот Двајт Ајзенхауер, по вторпат на изборите го победи поранешниот гувернер на Илиноис, демократот Адлај Стивенсон.

Оваа година, гласачите покажаа мал интерес за повторување на жестоката претседателска трка во 2020 година. Според анкетата на Reuters/Ipsos, и Бајден и Трамп не се популарни кај повеќето гласачи.

На Бајден му требаа 1.968 делегати за да ја добие номинацијата, а истражувањето на Edison Research покажа дека оваа бројка е надмината во вторникот вечерта, додека доаѓаат резултатите од прелиминарните избори во Џорџија, по што оние од Мисисипи, државата Вашингтон, Северните Маријански Острови и приврзаниците на Демократската партија кои живеат во странство.

Се очекува Трамп да ја добие номинацијата на Републиканската партија подоцна во вторник ноќта по локално време, со прелиминарните избори во четири држави, вклучително и во Џорџија, каде што Трамп се соочува со обвиненија за обид за поништување на резултатите од изборите во 2020 година.

Резултатот е во основа однапред познат, бидејќи последниот предизвикувач на Трамп за републиканската номинација, поранешната амбасадорка на Обединетите нации Ники Хејли, се откажа од кампањата кога Трамп победи на 14 од 15 прелиминарни избори во Супер вторник минатата седмица.

На Трамп му беа потребни уште 139 делегати во понеделникот за да ги достигне потребните 1.215 за републиканската номинација, според Edison Research. Во Џорџија, Мисисипи, сојузната држава Вашингтон и Хаваи во игра се уште 161 делегат.

Во меѓувреме, Бајден не се соочи со речиси никаква опозиција на демократските прелиминарни избори, со исклучок на либералните активисти фрустрирани од неговата поддршка за израелската војна во Газа, кои ги повикаа демократите да се прогласат за „неопределени“ на гласањето.

И Трамп и Бајден сега го насочуваат вниманието кон претседателските избори на 5 ноември.

Во во Џорџија, 77-годишниот Трамп го повтори своето тврдење дека се случила изборна измама во 2020 година и ја обвини окружната обвинителка во оваа сојизна држава Фани Вилис, која го гони, за мешање во изборниот процес во 2020 година, тврдејќи дека била вмешана во заговор со администрацијата на претседателот Бајден против него како цел. Инсистира дека Вилис го прогонува од политички причини.

Трамп, исто така, го нападна Бајден за неуспехот да го запре огромниот проток на мигранти на јужната граница и повторно ќе го направи прашањето за илегалната имиграција центар на неговата кампања, како што тоа го стори и во 2020 година.

Од друга страна, во Атланта, 81-годишниот Бајден повтори делови од своето обраќање за состојбата на нацијата минатиот четврток во Конгресот и предупреди дека Трамп е „опасност за американската демократија“. Тој, исто така, го осуди неговиот запалив говор за мигрантите.

Претходна(ВИДЕО) Напади на руско тло: Русите кои се борат на страната на Украина упаднаа пак во Русија
СледнаТаткото на Вања денеска на суд – трет обид да се брани од слобода