ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Палестинците го одбележуваат Рамазан додека израелски напади го погодија Појасот Газа

Палестинците го одбележуваат Рамазан додека израелски напади го погодија Појасот Газа

59

Палестинците го одбележуваат Рамазан додека израелски напади го погодија Појасот Газа

Додека Палестинците го одбележаа почетокот на муслиманскиот свет месец Рамазан, Израел во понеделникот објави дека извршил напади низ Појасот Газа.

Континуираното насилство уследи по неколкунеделни преговори кои ги вклучија Египет, Соединетите Американски Држави и Катар за да се обезбеди нов прекин на огнот меѓу Израел и милитантната група Хамас пред Рамазан, што би вклучило ослободување на заложниците кои ги држеле милитантите во Газа и Израел, ослободувајќи Палестински затвореници.

Преговарачите на Хамас на заминување од разговорите во Каиро минатата недела изјавија дека преговорите за прекин на огнот ќе продолжат оваа недела.

Израелската војска соопшти дека нејзините операции вклучувале воздушни и копнени напади во Кан Јунис и други области на јужна Газа, како и во централна Газа.

Министерството за здравство во Газа во понеделникот соопшти дека 67 луѓе биле убиени во израелската офанзива во текот на изминатиот ден, со најмалку 31.112 убиени од почетокот на војната во октомври.

Брод на американската армија е на пат кон Средоземното Море за да започне со изградба на привремено пристаниште на крајбрежјето на Газа за да обезбеди премин за повеќе камиони со хуманитарна помош за гладните Палестинци, но властите рекоа дека тоа би можело да трае дури два месеци пред објектот е изграден и работи.

Евентуалниот план е повеќе храна и медицински материјали да бидат испратени до привременото пристаниште во Газа од блискиот Кипар, откако израелските сили ќе го прегледаат товарот за да се уверат дека нема оружје за милитантите на Хамас.

Привременото пристаниште е потребно затоа што Газа нема пристаниште инфраструктура, а Газа е под блокада на израелската морнарица од 2007 година, кога Хамас ја презеде контролата врз енклавата. Оттогаш имало неколку директни пристигнувања по море.

Шпански хуманитарен брод со помош во храна се очекуваше наскоро да исплови од Кипар. Невладината група Отворени раце соопшти дека нејзиниот брод ќе носи 200 тони храна, која нејзиниот партнер, американската добротворна организација „Светска централна кујна“ потоа ќе ја растовари на брегот на Газа каде што изградила основна пристаниште.

Конфликтот започна на 7 октомври со шокантниот терористички напад на Хамас врз Израел во кој загинаа 1.200 луѓе според израелските податоци и доведе до фаќање на околу 250 заложници.

Обединетите нации предупредија дека стотици илјади Палестинци гладуваат и дека дневниот број на камиони со хуманитарна помош што влегуваат во Газа по копно во последните пет месеци е далеку под 500-те кои секојдневно влегувале пред војната поради израелските ограничувања и безбедносните прашања.

Централната команда на САД и Кралските јордански воздухопловни сили извршија комбинирана хуманитарна помош во северниот дел на Газа во неделата, фрлајќи повеќе од 11.500 еквиваленти на оброци, како и друга храна, вклучувајќи ориз, брашно, тестенини и конзервирана храна на територијата.

Но, официјалните лица велат дека воздушните фрлања се недоволни за покривање на огромните потреби за храна во Газа. Пет лица загинаа и пред денови кога ги удрила палета со храна./VOA/

ПретходнаВУЧИЌ САКА ДА ГИ ВРАТИ МЛАДИТЕ ВО СРБИЈА: Вети просечна плата од 1.400 евра
СледнаСвирепо убиство ги потресе сите: Никола ја убил сопругата Гордана со бормашина