ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата –...

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата – ја удрил со нога во стомакот

209

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз здравствен работник и здравствен соработник при вршење здравствена дејност.

Осомничениот на 29 февруари физички нападнал медицинска сестра на Одделот за хирургија при ЈЗУ Општа болница Струга која побарала од него да ја изгаси цигарата. Агресивно се однесувал кон неа и ја навредувал, а потоа со нога ја удрил во стомакот по што избегал.

Бил пронајден и лишен од слобода следниот ден. Со оглед на тоа што ваквото однесување на осомничениот ја потврдува опасноста тој да се даде повторно во бегство за да го избегне кривичниот прогон, а и поради опасноста тој да го повтори делото и да ја нападне медицинската сестра, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор.

ПретходнаПознат идентитетот на загинатиот – Детали за трагичната сообраќајка која што синоќа ја потресе Македонија
СледнаБајден се надева на прекин на огнот во Газа до Рамазан