ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Хаос со бодење и пукање: Кривична пријава за обид за убиство –...

Хаос со бодење и пукање: Кривична пријава за обид за убиство – одно лице избодено со нож, а двајца ранети со огнено оружје

905

СВР Скопје поднесе кривична пријава против две лица Н.С. (32) и М.И. (52), двајцата жители на Скопје. Пријавата се заснова на силни сомнежи за кривично дело „обид за убиство“.

Според МВР, инцидентот се случил на 02.08.2023 година. М.И му нанел убодна рана на И.С. (28) со употреба на нож. Потоа, Н.С испукал со огнено оружје кон М.И. и малолетник, при што на двајцата им нанел прострелни рани.

Тежината на обвиненијата ја нагласува сериозноста на инцидентот, а се очекува правната постапка да се одвива додека властите истражуваат во деталите околу случајот за обид за убиство во Скопје. Како што ќе напредува истрагата, до јавноста ќе бидат доставени дополнителни ажурирања за правните постапки и сите дополнителни информации.

ПретходнаЗдравствениот сектор во април ќе стави клуч на врата, каде ќе се лекуваат пациентите!?
СледнаИТНА седница на Собрание: Дали ќе се продолжи рокот за пасошите, на дневен ред и законот за игри на среќа