ПОЧЕТНА СВЕТ „Скокнав, прозорците многу се тресеа“: Земјотресот во Хрватска ги разбуди граѓаните

„Скокнав, прозорците многу се тресеа“: Земјотресот во Хрватска ги разбуди граѓаните

79

Земјотрес со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Хрватска, забележаа сеизмографи на Сеизмолошката служба на Хрватска.

Земјотресот бил со умерен интензитет со епицентар кај Грачац.

Магнитудата на земјотресот бил 3,3 степени според Рихтеровата скала, а интензитетот во епицентарот V (пет) според ЕМС скалата.

Земјотресот бил почувствуван во областа околу Обровац, Бенковац и Задар. После тоа следеле серија послаби земјотреси од кои најсилниот бил со јачина од 1,7 степени според Рихтеровата скала, во 4 часот и 51 минути.

ПретходнаЃорѓиевски: Утрово срушен нелегално граден објект во Кисела Вода, нема толеранција за никого
СледнаНаркотици пронајдени кај малолетничка: нови детали за труењето деца во Белград