ПОЧЕТНА СВЕТ Тлото на Балканот не мирува: Доцна вечерва силен земјотрес во соседна Србија...

Тлото на Балканот не мирува: Доцна вечерва силен земјотрес во соседна Србија – ова се деталите

2145

Земјотрес со јачина од 2,6 степени е регистриран вечерва кај Ибар.

– На 12.02.2024 година во 22.04 часот по локално време е регистриран земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала во областа Баљевац на Ибар – соопшти Сеизмолошкиот завод.

– Теоретскиот интензитет во епицентарот е проценет на III-IV степени од Меркалиевата скала. Земјотресите со ваков интензитет не можат да предизвикаат оштетувања на објектите во епицентралното подрачје – објаснуваат оттаму.

ПретходнаДоцна вечерва: Македонија доби ДВА нови министри – еве за кои станува збор
СледнаГо договориле убиството на љубовникот во кафеана – бизарни детали од злочинот кој ги шокираше сите