ПОЧЕТНА СВЕТ Лоша вест за сите кои ги користат често авионите: Визер укинува голем...

Лоша вест за сите кои ги користат често авионите: Визер укинува голем број авиолинии во регионот

465

Од следното лето Визер веќе нема да лета од Љубљана до Лондон Лутон, со што авиокомпанијата останува само на летови за Скопје (три пати неделно).

Визер ги откажува летовите од Ниш до Дортмунд, Виена и Малме, што е вкупно седум летови неделно. Компанијата останува на само две линии од Ниш (Базел и Меминген). Истото значи дека Ниш наместо 13 ќе има само седум неделни летови, шест помалку од лани.

И во Бања Лука компанијата укинува две линии и ќе остане само на две линии, а ќе има пет лета помалку од лани, пренесува регионалниот авио-портал ЗамаАеро.

Wizz Air дополнително ги намалува и летовите од Тузла. Минатото лето имаше 48 лета на 16 линии, зимава девет лета на три линии, но летово има еден лет помалку од оваа зима, односно. ќе има осум неделни летови на 3 линии, имајќи предвид дека Базел се намалува од три на два лета неделно.

ПретходнаВојната во Изреал нема да трае уште долго – Нетанјаху најави дека за брзо ќе го „среди“ ХАМАС
СледнаСо влегување на приватните енергетски инвестиции – граѓаните ќе плаќаат пониски сметки за парно