ПОЧЕТНА СВЕТ Киев со убави вести за сите Украинци: Руската воена офанзива ќе пропадне...

Киев со убави вести за сите Украинци: Руската воена офанзива ќе пропадне до пролет

267

Шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирило Буданов изјави дека очекува руската офанзива на источниот фронт да пропадне до почетокот на пролетта.

Москва минатата есен ги засили своите напади на североисточниот дел на линијата на фронтот, сакајќи да ги опколи утврдените градови како што е Авдивка.

Украинската војска соопшти дека спроведува „активна одбрана“. – Руската офанзива сè уште трае.

Некаде на почетокот на пролетта ќе биде целосно исцрпена, рече Буданов, шеф на украинската воена разузнавачка служба ГУР.

Тој додаде дека руските сили имаат само „неколку придобивки на некои полиња“ и во близина на градот Авдивка. – Сега е на ред непријателскиот потег.

Ќе заврши, а мислам дека ќе почне нашиот, нагласи Буданов.

Погледнете го видеото за кое зборува цел Балкан:

ПретходнаЛошата вест брзо се прошири низ цела држава: ЕДНО лице загина, над 20 се ПОВРЕДЕНИ во страотна сообраќајна несреќа
Следна(ВИДЕО) Момче во училиште во Аеродром и ја соблекол долната облека на соученичка – по 2 месеци бил вратен во исто одделение