ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Се гонат Македонци – причината е веењето на знамето Кутлеш

Се гонат Македонци – причината е веењето на знамето Кутлеш

2897

Денеска во Охрид почнува судењето на Александар Ѓурчев познат како „Ѓурче војвода“. Тој треба да се јави во судот во Охрид за истакнување на знаме со сонцето од Кутлеш.

Со ова продолжува теророт на власта кој започна со адвокатот Тони Менкиноски за кого почна судењето но потоа застапникот на обвиненитето почна да не се појавува на рочиштата и тие постојано се одложуваат.

Но, кога не може по Менкиновски, власта продолжува по обични луѓе како Ѓурчев кого власта сака да го осуди затоа што истакнува знаме за кое никаде не стои дека е забрането.

Погледнете го видеото за кое зборува цел Балкан:

Претходна(ВИДЕО) Трагедија утринава го потресе светот: Се урна авион – сите патници и екипажот загинаа
СледнаВеста брзо се прошири во цела Македонија: Извршител претепан на работното место