ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Еден пратеник од коалицијата на СДСМ не гласаше за Џафери да биде...

Еден пратеник од коалицијата на СДСМ не гласаше за Џафери да биде премиер – познато КОЈ и ЗОШТО

485

Собранието вчера со 65 гласа „за“ и тројца „против“ ја изгласа техничката влада предводена од Талат Џафери. На седница присуствуваа 111 пратеници. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се воздржаа од гласањето за техничката влада.

Мирослав Јовановиќ, од српската партија ССМ (Српска странка во Македонија) и пратеник од коалицијата на СДСМ, не гласаше за техничката влада.

Јовановиќ вчера беше присутен во Собранието, но замина од собраниската сала пред гласањето за техничката влада.

Погледнете го видеото за кое зборува цел Балкан:

ПретходнаВонредна вест вечерва: Земјотрес почувствуван во Штип и околината
СледнаМакедонија доби премиер попаметен од Ајнштајн – барем така тврди Нешат, братот на Талат Џафери